21 maja 2015 r.  został przeprowadzony etap finałowy Wojewódzkich Zawodów Wiedzy "Jan Szczepanik- polski Edison i jego epoka" dla gimnazjalistow. Laureatami zostali:
1 miejsce - Marcelina Bolanowska - Gimnazjum Nr 3 w Krośnie - opiekun p. Agata Jaworska,
2 miejsce - Weronika Pelczar - Gimnazjum Nr 2 w Korczynie - opiekun p. Piotr Polakowski,
3 miejsce - Agata Szpetman - Gimnazjum w Żurawicy - opiekun p. Agnieszka Wojtaszek.
Dodatkowo:
wyróżnienie - Dominika Smuczek - Gimnazjum w Żurawicy,
wyróżnienie - Michał Węgrzyn - Gimnazjum w Żurawicy.

Gratulujemy wszystkim finalistom, a szczególnie zwycięzcom, bardzo dobrego przygotowania się do zawodów.  Osoby, którym nie udało sie uzyskać punktowanych miejsc, zapraszamy do rywalizacji za rok.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom zawodów za udział oraz chęć przybliżenia sobie mało zananej w naszych stronach postaci wynalazcy Jana Szczepanika. Szybkie rozwiązanie quizu i pisemne wypowiedzi w dogrywce są świadectwem czasu włożonego w przygotowanie się do zawodów oraz bardzo dobrego zapoznania się z życiem i dorobkiem "polskiego Edisona". Mamy nadzieję, że osoby te będą dzieliły się swoją wiedzą we własnym środowisku. Dziękujemy opiekunom za wysiłek włożony w tak dobre przygotowanie młodzieży do finałów.

10 gimnazjów zgłosiło do zawodów łącznie 86 uczniów z naszego województwa. Po pierwszym etapie  zawodów, który odbył się 12 maja 2015 r. w formie on-line (artykuł: Lista finalistów Wojewódzkich Zawodów Wiedzy "Jan Szczepanik - polski Edison i jego epoka") do etapu finałowego zostało zakwalifikowanych 17 zamiast 15 uczestników z powodu takiej samej granicznej liczby punktów.

W etapie finałowym wzięło udział 14 osób, ponieważ nie zgłosiło się 3 uczestników. Quiz finałowy został przeprowadzony 21 maja 2015 r. o godz. 1145 na stanowiskach komputerowych, a czas pracy wynosił 10 minut. Po zakończeniu pracy każdy uczestnik widział swoje wyniki. Finaliści mogą zapoznać się z punktacją w protokole finałowym zawodów, na stronie konkursowej http://zsp1.fc.pl/moodle.

Poziom wiedzy laureatów był wyrównany, aż pięć osób uzyskało najwyższy wynik 20/21 punktów. Po dogrywce, przeprowadzonej w formie pisemnej, spośród nich zostało wyłonionych 3 finalistów, a 2 osobom przyznano wyróżnienia. Drugie oraz trzecie miejsce wyłoniono po kolejnej dogrywce w formie ustnej wypowiedzi przed publicznością

Nagrody rzeczowe: słuchawki Sony MDRZX310 oraz MDR-ZX110W białe składane (za 1, 2 i 3 miejsce), podkładki pod myszki (wyróżnienie) oraz upominki dla wszystkich uczestników: kalkulator z linijką, ufundował Urząd Miasta w Krośnie. Nagrody książkowe dla wszystkich laureatów przekazała Fundacja im. Jana Szczepanika z siedzibą w Tarnowie (Genialne Urodziny. Jubileusz 140-lecia urodzin Jana Szczepanika. Tarnów Gra ze Szczepanikiem).

Celem zawodów było propagowanie wśród młodzieży osiągnięć Jana Szczepanika - wybitnego uczonego związanego z naszym regionem oraz zainteresowanie wydarzeniami historycznymi Polski, a szczególnie Galicji z przełomu XIX i XX wieku. Zawody wiedzy adresowane były do uczniów gimnazjum z terenu województwa podkarpackiego.
Uczestnikom finału zaprezentowano powstały w ubiegłym roku film  Galicyjski Geniusz i reportaż filmowy Moje, zasłyszane ... o Janie Szczepaniku . W przerwie technicznej zawodów gościom czas umilił  występ szkolnego kabaretu "SSOK". Uczennice z kółka teatralnego zaśpiewały piosenkę Kto to polski był Edison oraz recytowały wiersze napisane przez uczniów naszej szkoły o patronie - Janie Szczepaniku.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w kolejnej edycji 2016.
Andrzej Gregorczyk
B. Kopczyk i A. Zając