We wtorek, 10 listopada 2015 r. uczniowie klasy 2 TT  wraz z wychowawczynią p. Ireną Jakubowicz wybrali się na wycieczkę do Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie.

W ponure, deszczowe popołudnie wyszliśmy ze szkoły, by odkryć miejsce, o którym niektórzy nie mają pojęcia. Pod pasażem handlowym przy ulicy Czajkowskiego mieści się rozległy schron przeciwlotniczy sprzed II wojny światowej, będący obecnie częścią prywatnego muzeum stworzonego przez pasjonatów historii Podkarpacia. Mieliśmy okazję zapoznać się z losami młodych lotników, żołnierzy i cywilów, mężczyzn i kobiet, którym przyszło żyć w czasie dwóch wojen światowych. Duże wrażenie robią liczne eksponaty odkryte i wykopane w okolicznych lasach, takie jak hełmy żołnierskie, saperki czy pociski wyeksponowane w prywatnym domu i na zewnątrz schronu. Współwłaścicielka muzeum w barwny, interesujący sposób przybliżyła nam historię naszego regionu, w tym bombardowania krośnieńskiego lotniska, walk w Dolinie Śmierci i obozu pracy przymusowej w Szebniach koło Jasła. Zapytaliśmy też o szczegóły znalezienia i wydobycia samolotu w Krościenku. Wyjście do muzeum zbiegło się ze Świętem Niepodległości, więc potraktowaliśmy je jako nasz patriotyczny wkład w obchody tego dnia.
Zapadły nam w pamięć słowa właścicielki muzeum, która podkreśliła, że wojna jest traumą i kataklizmem, nie ma w sobie niczego romantycznego, niesie zniszczenie i dewastuje ludzkie życie na zawsze, wywierając wpływ na kolejne pokolenia.