W dniach 9 – 10 listopada 2015 roku grupa uczniów klasy trzeciej o profilu pożarniczym udała się wraz z opiekunami do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Uczniowie spotkali się z bardzo ciepłym i życzliwym przyjęciem,  wprowadzeni fachowym instruktażem w realia funkcjonowania całego kompleksu szkolnego. Zostali zaproszeni do najnowocześniejszego budynku do tzw. rotundy. W auli wykładowej z widownią amfiteatralną na 317 osób, z pełnym zapleczem audio video oraz systemem do tłumaczeń symultanicznych prześledzili chwile z historii szkoły i dnia codziennego szkolenia strażaków. Zwiedzili w skrzydłach budynku sale wykładowe, laboratorium językowe, sale telewizyjne oraz pokoje, stanowiska garażowe JRG.

Chyba najciekawszą częścią tego gmachu były laboratoria mechaniki, bezpieczeństwa budynków, laboratorium sprzętu ochrony dróg oddechowych,  fizykochemii spalania i środków gaśniczych, laboratorium profilaktyki pożarowej w elektroenergetyce, wyposażone w nowoczesne stanowiska do ćwiczeń, pomoce dydaktyczne, techniczne środki przekazu i analizy informacji. Te nowinki mocno przykuły uwagę naszych najstarszych licealistów. W szkole możliwe jest realizowanie szerokiego spektrum ćwiczeń ratowniczych na 49 stanowiskach, takich jak: poligonowe stanowiska działań gaśniczych, ćwiczeń ratownictwa technicznego, ratownictwa chemiczno – ekologicznego i ratownictwa wysokościowego. Warto nadmienić, że warunki terenowe jakimi szkoła ta dysponuje umożliwiają nie tylko pozorację, lecz przede wszystkim symulowanie rzeczywistych zdarzeń i katastrof z użyciem palnych cieczy, stałych materiałów palnych a także gazu. Wszystko to sprawiło że był to dobrze spędzony czas, nie tylko nauka, obserwacja ale namacalne dowody na to iż można w sposób nowoczesny i ciekawy przekazywać wiedzę i umiejętności potrzebne w przyszłej pracy. Po tak intensywnym dniu z wielkim apetytem zjedliśmy wspólnie z gospodarzami posiłek na strażackiej stołówce.

Galeria z wizyty w Częstochowie