W dniu 2 lutego 2016 r. w naszej szkole z inicjatywy pani pedagog Katarzyny Sterkowiec we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” odbyły się warsztaty naukowe prowadzone przez  p. dr Mariusza Surdej z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie poświęcone żołnierzom wyklętym. Prelegent przedstawił funkcjonowanie polskich organizacji niepodległościowych, walkę tzw. „żołnierzy wyklętych”, działania komunistycznego aparatu terroru oraz działalność sowieckich służb i Armii Czerwonej na Podkarpaciu w l. 1944 – 49.
Uczestnicy warsztatów obejrzeli również film  pt.”Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” ilustrujący działalność zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Podkarpaciu.

W warsztatach brali udział uczniowie fakultetów humanistycznych klas trzecich LO (F32, F33, F34). Warsztatom towarzyszy wystawa w holu skrzydła A poświęcona kapitanowi Władysławowi Kobie, żołnierza Wojska Polskiego w 1939 r., Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który został zamordowany w 1949 r. przez władze komunistyczne. Wystawa będzie czynna do 8 lutego 2016 r., tj. do poniedziałku. Zachęcamy młodzież do zapoznania się z nią. Poniżej zamieszczone są zdjęcia z warsztatów.

link do galerii

p. Aneta Rosenbaiger