SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO

 

NA TEMAT:

 

„TRADYCYJNE I WSPÓŁCZESNE TECHNIKI TKACKIE ZASTOSOWANE W BIŻUTERII INSPIROWANEJ

BARWAMI PÓR ROKU

 

 

TEMAT:

„ Tradycyjne i współczesne techniki tkackie zastosowane w biżuterii”

 

 

CEL ZAJĘĆ:   

Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z podstawami budowy tkaniny, zasadami projektowania tkanin rękodzielniczych ich tworzenia na ramie oraz stosowanymi surowcami włókienniczymi i niewłókienniczymi.

 

MATERIAŁY I PRZYBORY:

Lniane nici, kolorowe włóczki, karty projektowe -(załączniki:nr 6,nr7), ołówki, gumki, kredki, kartoniki do przygotowania krajki, koraliki, druciki, pasmanterie, ramy tkackie,.

 

METODY PROWADZENIA ZAJĘĆ: wykład, pogadanka, pokaz, analiza, ćwiczenia.

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

I.Rozpoczynając warsztaty nauczyciel podaje temat a następnie omawia podstawowe elementy budowy tkaniny na rysunku

( w załączeniu do scenariusza rysunek modelu tkaniny –(załączniknr1)

 

 

II.W dalszej części zajęć prowadzący prezentuje wybrane projekty naszyjników -(załączniki:nr2,nr3)a następnie modele wykonane zgodnie z projektami – (załączniki:nr 4,nr5)

 

III.Nauczyciel wyjaśnia zasady projektowania tkanin rękodzielniczych, rozdaje uczestnikom karty projektowe do projektów koncepcyjnych– (załączniknr 6)i roboczych– (załączniknr 7).

 

IV.Uczestnicy wykonują projekty koncepcyjne naszyjników zgodnie z poznanymi zasadami, inspirując się kolorystyką i motywami charakterystycznymi dla poszczególnych pór roku.

 

V.Prowadzący przeprowadza korekty wykonywanych projektów, a uczestnicy po wprowadzeniu niezbędnych poprawek dokonują wyboru najlepszego i przenoszą jego wzór na kartę wzoru roboczego uzupełniając opisem określającym szczegóły wykonania pracy i jej wykończenia.

 

VI.Uczestnicy pod kierunkiem prowadzącego zakładają osnowę na ramę o wybranych parametrach :

-        3 nitki/ 1 cm

-        4 nitki/ 1 cm

 

VII.Dalej za pomocą kartoników tworzą „ krzyżulec”(załączniknr8)wprowadzając je tak jak dwie pierwsze nitki wątku a następnie zostaje utworzona krajka , w której dla lepszej stabilizacji nitek dwa pierwsze wątki wprowadzane są splotem sumakowym (okręcając każdą nitkę osnowy nitką wątku dookoła)a dalej splotem płóciennym na wysokość ok. 0.5 cm. Krajka podobnie jak osnowa powinna być wykonana z nici lnianych aby sprostać wymaganiom wytrzymałościowym.

 

VIII.Po utworzeniu krajki uczestnicy tkają naszyjniki zgodnie raportem barw oraz założeniami przedstawionymi w projekcie roboczym.

 

IX.W trakcie wykonywania pracy, prowadzący nadzoruje przebieg prac, sprawdza zgodność wykonania z założeniami przedstawionymi w projekcie. Dokonuje niezbędnych poprawek i zmian.

 

X.Po wykonaniu całego naszyjnika zgodnie z założeniami projektu na zakończenie każdy uczestnik kończąc pracę wykonuje krajkę podobnie jak na rozpoczęcie pracy

 

XI. Prowadzący objaśnia kolejne etapy wykończenia pracy, które obejmują:

-        zdjęcie pracy z ramy poprzez przecięcie nitek osnowy w górnej części ramy.

-        związanie w węzły nitek osnowy tuż przy krajce uniemożliwiając wysnuwanie się nitek z obu końców tkaniny

-        wykończenie zgodnie z projektem

-        zawiązanie frędzli na wykończenie pracy ozdobienie koralikami i zawiązanie supła przy szyi

 

XII. Po wykończeniu wszystkich prac uczestnicy przygotowują prezentację wykonanych prac. Omawiają swoje prace, na polecenie prowadzącego mogą wybrać najlepsze prace i wyróżnić ich twórców.

 

 

OCZEKIWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW:

 

-        znać podstawowe parametry budowy tkaniny

-        znać i stosować zasady zakładania osnowy na ramę

-        znać i stosować zasady tkania na ramie

-        wymienić surowce stosowane do wytwarzania tkanin rękodzielniczych z przeznaczeniem na osnowę i wątek

-        zaprojektować miniaturę tkacką

-        dokonać prawidłowego doboru surowców zgodnie z projektem

-        wykonać na ramie miniaturę tkacką zgodnie z zasadami tkania na ramie